Chipotle Chicken Breast in Slow Cooker
68 cent per serving and only 126 calories. An easy decision on what's for dinner!
68 cent per serving and only 126 calories. An easy decision on what's for dinner!
121 calories and only 60 cents to make. That is some healthy savings!
152 calories per serving and 25 grams of protein! Less than a dollar to make per serving, now that is some healthy savings!
Only costs 51 ¢ to make and 113 calories per serving! Easy Lime Tofu Easy to make tofu that works well in salads, sandwiches, or as an entree. 198 gram…
This dish is great for for salads, a main course, in wraps, or for sandwiches. Only 111 calories and 24 grams of protein! Just 55 cent each serving to cook, now that's savings in so many ways!
Only 20 calories and 2 grams of protein each crepe. These crepes are very universal. Make them sweet with berries and Greek yogurt or savory with lunch meat and mustard. Makes 6 crepes in an 8" skillet.The entire batter is less than a dollar to make. Enjoy this healthy dish with more than 13 grams of protein and only 125 calories!
Only 195 calories! Rolled oats in your smoothie bowl keep you fuller longer than traditional smoothie bowls based on fruits. This is because oats have fiber that helps keep your blood sugar stable and are a low GI index food. Pick any frozen berry such as blueberries, cherries, raspberries, blackberries, or a mix! You can replace bananas with equal amounts of Greek yogurt. Only costs 59 cent per serving!
Last time I heard, McDonald's no longer make their Egg White Delight McMuffin. Here is the recipe to make it at home, 152 calories for one packed with 12 gram of protein.
TTT, Tofu Taco Tuesday. Tofu contains all the amino acids your body needs. This recipe is for tofu tacos, only 112 calories per serving. After a lot of debate and research, heart.org has published that "those eating at least one serving of tofu a week had an 18% lower risk of heart disease compared with those who rarely ate tofu." Only costs ¢50 per serving!
161 calories, 21 grams of protein. Only costs 75 cents per serving! Healthy and cheap to make. Great for a post-work out snack or a well-deserved treat.